Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Modeller Ülkemize Gelecek?

İlk etapta fiyat / performas modeli Z17 Mini ile başlayacağımız yolculukta sonradan amiral gemisi sınıfı modeller de dahil olmak üzere Türk tüketicisine farklı alternatifler de sunacağız.

Yeni modeller ne zaman gelecek?

Nubia ile eş zamanlı olarak ürünler tanıtıldıktan hemen sonra maksimum 1 ay içerisinde tanıtılan modeli getireceğiz.

Nubia telefonları nerede görebiliriz?

Yurt genelinde oluşturacağımız bayi ağı ile ürünlerimiz görüşünüze ve hizmetinize sunulacaktır. Ancak şuan için Cepport satış ofisinde ve Aranota ofisinde ürünleri inceleyebilirsiniz.

Ürünleri nereden alabilirim?

Öncelikle online satış sitelerinden, sonrasında her şehirde bayi ağı felsefemiz doğrultusunda yerel marketlerden satın alabilirsiniz.

Ürünler ile ilgili detaylı bilgilere nereden ulaşabilirim?

aranota.com/urunler sayfasından veya nubia.com/tr adresinden detaylı teknik özelliklere ulaşabilirsiniz.

Ürünlerinizi neden doğrudan siz satmıyorsunuz?

Aranota, yalnızca Distribütör ve dağıtıcı firmadır, ürünlerin perakende satışında bulunmaz veya yönlendirme yapmaz. Ürünleri perakende olarak satın almak için ürünün sayfasına girip satın al bölümüne tıklayabilirsiniz.

Ürünleriniz orijinal sıfır ürünler midir?

Cihazlarımızın tamamı oirjinal ambalajında ve jelatininde kullanılmamış sıfır ürünlerdir.

Ürünlerin IMEI kayıt durumları nedir? Pasaport kaydı gerekir mi?

Cihazlarımızın tamamı resmi gümrük beyannamesi ile imei numaraları BTK ( Bilgi Teknolojileri Kurumu ) resmi olarak kayıt ettirilmiştir. Kapanma gibi durum söz konusu değildir. Ürünlerimizin imei numaralarının https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama devletin resmi sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Ürünler faturalı mı?

Ürünlerimizi ister adınıza ister firmanızın adına fatura kesilir. Fatura üzerinde imei numarası yazılmaktadır.

Garanti durumu nedir?

Ürünleriniz aldığınız gün itibari ile TSE belgeli teknik servis olan KVK Teknik Servis ve Delta VIP Teknik Servis garantisindedir. Teknik servis merkezimiz İstanbul’da olup garanti süreci boyunca ücretsiz kargo yoluyla hizmet vermektedir.

Taksit imkanınız var mı?

Kanunen cep telefonu alımlarında yalnızca şirket adına kredi kartlarına taksit imkanı vardır. Şahıs adına kredi kartlarına taksit imkanı yoktur.

Satın aldığım üründe problem var ne yapmalıyım?

Ürünün size ulaşmış olduğu ödediğiniz paranın bize ulaşmış olduğu anlamına gelmez. Siz satın aldıklarımız bölümünden ürünü ister onaylayabilir ister iade bölümünü veya değişim isteği bölümünü tıklayarak ürün iadesi veya değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

nubiaturkiye.com nedir?

Nubia kullanıcıları için Aranota sponsorluğunda oluşturulmuş bir topluluktur, satın aldığınız Nubia ürünü ile ilgili yaşadığınız problemleri anlatabileceğiniz ve ücretsiz yardım alabileceğiniz bir platformdur.

Satın almış olduğum ürünün şarj aleti Türkiye uyumlu mudur?

Satın almış olduğunuz ürünün şarj aleti ithal edildiği ülkeye göre değişiklik gösterilebilir. Türkiye uyumlu olmayan ürünlerin yanına uyumlu dönüştürücü aparat gönderilir.

Daha ayrıntılı bilgi için nubiaturkiye.com adresini ziyaret edebilir ve bize sorularınızı iletebilirsiniz.